Jdi na obsah Jdi na menu
 


Životopis Kimiho Räikkönena

29. 4. 2007

Životopis Kimiho Räikkönena

Kimi se narodil 11. října 1979 Mattiovi a Paule Raikkonen v Espoo. Doma na něj čekal už o 1 rok a 10 měsíců starší bratr Rami. Oba sourozenci byli už od mala sportovně založeni. Rozdíl ale byl mezi nimi ten, že Rami byl velký a zakřiknutý, zatímco Kimi drobný a vždy připraven vyhrávat. Oba dva mezi sebou vždy a ve všem soupeřili. Ve rvačkách většinou Kimi porážel o 20 cm většího Ramiho a jen vyjímečně byl až druhý. Rami totiž věděl, jak je pro Kimiho důležité vyhrávat, proto ho vždy nechal vyhrát, ať už šlo o cokoli.

Kimi se naučil mluvit, až když mu bylo kolem 3 let. Předtím musel Rami každému "překládat" hluk, jaký Kimi robil, byl to takový babysitting pro jejich chůvy:-) Např. když Kimi dělal jen malý hluk, Rami řekl : "Oh, teď chce Kimi mlíko" :-)

Ale vždy miloval rychlost. Rami dostal první svoji motorku, když mu bylo 3 a půl roku. Kimi jí chtěl samozřejmě taky, ale dostat jí nemohl dřív než v 5 letech, protože by s ní vždy jezdil na plný plyn.

Na Kimim si jako na dítěti každý všiml dvou věcí: jeho velkého talentu ve sportu a předpokladům vyhrávat. Kimi byl dobrý ve všech sportech, do kterých se pustil: běh na krátké i dlouhé vzdálenosti, hokej, fotbal, skákání do výšky, zápas, později pak kolo, snowboarding a akrobacie. Jeho výsledky byli tak impozantní, že všichni dospělí nad nimi kroutili nevěřícně hlavou.

Když mu bylo 8 let, přemluvil konečně rodiče, aby mu koupili první motokáru a hned začal jezdit. Později se pustil do závodů a nemusím snad dodávat jak byl úspěšný. Pak logicky následovali další formule, kvůli závodům se odstěhoval na chvíli do Holandska, až nakonec skončil v Anglii v Britském šampionátu formule Renault.

Když si ho v roce 2001 do svého týmu vybral Peter Sauber, měl Kimi odjeto jen 23 závodů a neměl žádnou zkušenost ve Formuli 3 ani ve Forumuli 3000. To ve světě F1 způsobilo velkou nevoli. Jak u FIA, tak u ostatních jezdců. Přesto Kimi nakonec Super licenci získal, a za rok, který strávil u Sauberu ukázal, že právoplatně. Ale nutno podotknout, že měl také velké štěstí, roku 2001 totiž Sauber dokázal vyrobit nejlepší auto, co kdy měl..

Tentýž rok ohlásil jeho kamarád Mika Hakkinen, že odchází s formule 1. Proto za něj musel Ron Dennis hledat náhradu. Logicky to měl být Kimiho stájový kolega Nick Heidfeld, který pro McLaren už testoval a měl s ním dlouholetou smlouvu. Nicméně Mika Hakkinen se přimluvil a volba padla na Kimiho. To Nick těžce nesl a s McLarenem přerušil vzhaty už navždy.

Kimi se svého prvního vítězsví u McLarenu mohl dočkat hned v první sezóně, v Magny - Cours závod s přehledem vedl, ale těsně před cílem dostal na oleji smyk a opustil krátce trať a navzdory žlutým vlajkám ho předjel Michael Schumacher. Kimi si proto musel na své první vítězství počkat ještě rok do Malajsie.

I když šel do McLarenu získat titul, přesto se mu to nikdy nepodařilo. Dvakrát už k němu měl našlápnuto, ale vždy ho zradila technika. Proto není divu, že s McLarenem znovu nepodepsal smlouvu a na sezónu 2007 odchází do Ferrari, do týmu který mu je již dlouho předurčen. A zde se znovu bude prát o titul, tentokrát určitě úspěšněji.

Je sice v těžší pozici , protože musí nahradit odcházejícího šampiona Michaela Schumachera, ale už jednou dokázal nahradit hvězdu jako Miku Hakkinena, tak proč by to nezvládl podruhé? Ikdyž,...tento rok bude mít spoustu vyrovnaných soupeřů, ať už svého týmového kolegu Felipeho Massu, dvojnásobného mistra Fernanda Alonsa či nováčka Lewise Hamiltona.

Info

celé jméno: Kimi Matias Raikkonen
datum narození: 17. října 1979
znamení: váhy
místo narození: Espoo,severně od Helsinek, Finsko
stav: ženatý s Jenni, vzali se 24. července 2004
výška: 175 cm
váha: 63 kg
barva vlasů: blond
barva očí: modrá
žije: ve městě Wollerau ve Švýcarsku, ale ve Fisnku v Espoo má také dům a apartmá
apartma ve finsku:
1) 900 metrů čtverečních v Helsinkách, za 9,5 million eur,
2) 130 metrů čtverečních v Helsinkách, cena okolo 0,5 million eur
3) 150 metrů čtverečních v Porkkala, okolo 2 milionú eur

oblíbená hudba: U2, Eminem a moderní finská hudba

Hobby: snowbording, jogging, lední hokej, posilovna a hudba
oblíbené jídlo: sobí maso (ve finsku je to velká delikatesa), kuře, těstoviny
oblíbené pití: voda, ananasový džus

přezdívky:
-nejznámější je Iceman - vzniklo to vlastně tak, že s příchodem do Mclarenu měl potíže se špatnou znalostí angličtiny, dlouho se proto zmáhal jen na jednoslovné odpovědi.
-Räkä - touto nemilou přezdívkou mu přezdívají někteří jeho krajané, znamená to usmrkanec. Hakkinenovi se dříve přezdívalo Häkä, ale to si můžete být jistí, že to žádný výsměch nebyl
- V McLarenu mu ale nikdo neřekl jinak než Kimster

Občas chodí před závodem rád spát a vstává těsně před startem. Svou první GP málem zaspal, vstával až 20 minut před začátkem závodu! I když je takový velký spáč, nikdy si nepamatuje, co se mu zdálo.
Rád si s sebou bere na závody členy své rodiny, jednou si jich vzal dokonce 12. Včetně 7 bratranců, 75 letou babičku Sirkku a 4 strýčky. To v F1 nebývá obvyklé.

Je to šestý finský jedec formule 1 v historii. Celkem jich je 7.
Se svojí expřítelkyní Hannou se seznámil tak, že si dali rande naslepo.
Má rád cestování po světě.
Myslí si, že člověk, který ho nejvíce nesnáší je Nick Heidfeld.
Nejtěžší tratě jsou podle něho Magny-cour a Monte Carlo.
Rád hraje golf.
Nemá žádné nejoblíbenější oblečení.
Rád hraje na playstationu.
Mobil má Nokii.
Umí dobře lyžovat, ale přednost dává snowboardu.
Myslí si, že kouření je velmi nebezpečné.
Ve volném čase se dívá na filmy, tráví čas s přáteli, relaxuje nebo provádí různé sporty.
Před závodem chodí na setkání jezdců, jí a relaxuje.
Má vlčáka Ajaxe, i když je to velmi mírumilovný pes, Ron Dennis nebyl rád, když ho Kimi vodil na Velké ceny. I on byl častým důvodem rozepře mezi Kimim a Ronem(samozřejmě až po pítí).

Pár dotazů na Kimiho:

- tvé první auto: ,,Já vím, že se mi bude spousta lidí smát, ale mé první auto byla Lada. Ve Finsku bývalo velmi populární..."
- jaké je tvé auto snů: ,,Mercedes Benz SLR Mercedes, vypadá cool..
- jakou máš školu: ,,Dochodil jsem normální základní fisnkou školu, ale pak jsem toho musel nechat a spostředit se jen na závody. Ale také jsem strávil 12 měsíců ve finské armádě.
- jaký byl tvůj nejoblíbenější předmět: ,,Tělocvik.´´

-jaký je tvůj oblíbený film:,,Viděl jsem spoustu filmů, o kterých bych mohl říct, že jsou moje oblíbené. Například Příběh rytíře, ten se mi velmi líbit.
- jaké místo se ti zdá nejlepší na dovolenou: ,,Podle mě je krásně všude v Karibiku".
- Jaký máš cíl, kromě své kariery: ,,Založit si rodinu."

Kimi se v tomto roce po golfistovi Tigaru Woodsovi stane druhým nejlépe placeným sportovcem platenty. Přijde si na 51 milionů dolarů. Schumacher dostával jen o 14 milionů více. To Felipe dostane jen 8 milionů dolarů, Alonso jen 20 milionů. Druhý po Kimim nejlépe placeným pilotem je Ralf Schumacher s 25 miliony.

Má vlastní tým ve Formuli 3 jménem Raikkonen Robertson Racing. Minulý rok tento tým vyhrál Bristký šampionát F3.

Kdo je Kimi Raikkonen?

Jak je známo, Kimi nemá rád média. Nejraději by se jim úplně vyhnul a to navždy. Ale k jeho smůle si ho media "oblíbila" pro jeho pověst alkoholika. Neustále si ho dobírají a dělají si z něho srandu. Nejspíše mu nedají pokoj ani v důchodu. S jeho pitím to samozřejmě není nijak drastické, Kimi je Fin a ti se jak známo rádi napijí všichni. Pil i Mika Hakkinen, i když to nebylo tak vidět. Možná se to nezdá, ale Kimi je kvůli těmto věcem velmi smutný a trápí ho to. Kdykoliv si vezme do ruky skleničku, i kdyby v ní byla jen voda, novináři ho stejně obviní, že je alkoholik. Kdykoliv vejde do Nightclubu, media zase píší, jak se chová nevhodně. Copak nevidí, že je to obyčejný mladý kluk, který se také občas potřebuje pobavit?

Také o sobě musí číst, jak ho ten a ten podnik vyhodit za nevhodné chování, což také vůbec není pravda. Kimi přiznal, že ho takové věci moc zraňují, ale nehodlá proto měnit svůj život. Ty články jsou napsané tak jen proto, aby se noviny dobře prodávaly. Proto se jim člověk musí jen zasmát a žít si dál podle svého.

Nicméně vše má své hranice, v létě napsal magazín AutoBil, že se Kimi při testech v Monze opil tak, že pak běhal po zahradě nahý. Když se tato zpráva donesla ke Kimimu do Finska, velmi ho to rozzlobilo. Jak někdo může otisknout takový výmýsl a vůbec se neobtěžovat zjistit, co je na tom pravdy. Po tomto incidentu se Kimi rozhodl příslušná media zažalovat.

Kimi je světově známý už více než 5 let. Dříve byl známý jen ve Finsku, ale s příchodem do F1 v tak mladém věku a s neuvěřitělným talentem se vše změnilo. Na otázku, jaké je to být slavný tentkát odpověděl: ,,Kdyby to bylo možné, nejraději bych žil jako naprosto neznámý člověk. Občas mě deprimuje, že na světě není místo, kde by mě nevyrušovali novináři nebo někdo jiný. Ale vím, že není cesta ven, je to cena za to, že mohu být jezdcem formule 1."

Mnozí tvrdí, že Kimi je v součastnosti největší sportovní hvězdou Finska. Jeho obdiv vzrostl ještě více, když velmi známý fisnký lékař Histen řekl, že Kimi je nejtalentovaněším pilotem z celého vesmíru. Narozdíl od zbytku Finska to Kimi nebral příliž vážně, protože tento doktor o autech neví vůbec nic.

Kimi je také velmi opatrný, přímý a nestará se, co si o něm druzí myslí. Mnozí lidé jsou přesvědčeni, že je rychlejší něž Alonso. Přitom on sám to vyvrací: ,,Nejlepší jezdec je ten, který získá za sezonu nejvíce bodů."

Kimi je znám jako Iceman, který nedává najevo své city. Na podium ho vidíme, jako konzervativní osobu, která neskáče a neraduje se s ostatními. Ale naopak, když je na druhém místě vidíme na něm, jak ho to flustruje. Komentuje to slovy: ,,Chci vyhrávat."

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

LS-ICEMAN

(Iceman, 3. 1. 2010 18:08)

kimi je borec ale nemusel by tolik srat na mechaniky mohl by nekdy jevit trochu veci zajem a ne po zavode zajet do karaze sundat prilbu HANS kombinezu atd.. a jel se nekam vozrat....jinak kimi 4ewer

Kimi

(KAJA, 28. 12. 2009 12:57)

I LOVE YOZ KIMI!!!!

Kimi

(karin, 28. 12. 2009 12:56)

Kimi je najlepsi!!!!Je superny vo zavodeni a v ....,Je to proste JEDNIčKA!!!!!!

♥kimi♥

(♥Nitinka♥, 21. 6. 2009 17:01)

♥♥♥♥♥Je to nejkrásnější kluk celý planety.♥♥♥Nejdokonalejší jezdec F1.Snad nikdo nedokáže napsat jakej je to krásnej borec,fandim mu od jeho samího začátku.Oblíká se tam ze všech nejlíp a ten největší plat si zaslouží.On je prostě dokonalej...♥♥♥♥♥

Kimi

(Drda25, 3. 1. 2009 10:57)

You are Great !!

kimi

(mates, 28. 4. 2008 9:19)

Si fakt borec Kimi jezdis dobre Spanelsko se ti povedlo si ze vsech nejlepsi.

Kimi is 1

(Kačenka, 25. 4. 2008 12:58)

Kimi je plostě super nej nej nej a tento článek ho vistihuje přeci jen tlošku jinak než se o něm dá jinde dočíst, Klásnej článek!!!!!!

Ja som Kimi2

(David KIMIFIN, 2. 4. 2008 14:58)

Kimi je naj a ma talent na milion titulov!!Schumacher ma najviac titulov za stastie a monopost!Kimi je najlepsi!!

svatba

(dana, 6. 11. 2007 11:02)

mala oprava, zenil se 31.7.2004, ve stejny den jako muj bracha

...

(..., 18. 10. 2007 20:41)

kimi ist soo hübsch
ich hoffe er wird am sonntag weltmeister
jaa klar wird er es :)
kimii wir stehn hinter dir..

we love you

...

(..., 18. 10. 2007 20:41)

kimi ist soo hübsch
ich hoffe er wird am sonntag weltmeister
jaa klar wird er es :)
kimii wir stehn hinter dir..

we love you

kimi je 1

(1!kimi!1, 21. 9. 2007 20:19)

kimi raikkonen si zaslozi jezdit ve formuli s cislem 1 ve vetsine nedojel zavod kvuli tomu ze ho zradila formule prestalo mu to jet nebo neco jinak by podle me mel uz davno titul mystra sveta!!!!Natalie

KIMIIIIIII!!!!!!!!!

(Veronika, 14. 9. 2007 16:46)

Kimi je najlepší jazdec všetkých čias, taký ako alonso alebo hamilton si nezaslúžia ani body nieto ešte tituly!! KIMI si zaslúžil tituly za posledných 5 sezón.držím mu palce a dúfam že sa mu to už podarí:)

http://raikkonen.wz.cz

(jakub, 7. 9. 2007 13:38)

!!!go kimi go!!!

Kimi je nejlepsi

(Ondra Rychtarik, 15. 8. 2007 16:00)

ahoj Kimi jsem tvuj nejvetsi fanda,a priste vyhraj.

mlt..

(misule, 28. 7. 2007 19:16)

kiminka mam take moc rada.. strasne mu drzim pesticky aby to tentokrat dotahl na mistr sveta. muzu se zeptat od kud mas tento clanek nebo informace v nem, kdyztak mi to pisni na mi stranky www.misule334.estranky.cz dííík

Kimi :-)

(Townnen, 27. 7. 2007 19:20)

Krásnej článek, kterej vystihuje Kimiho tak trochu jinak, než se o něm obvykle píše... Fakt pěkný... Kimiho zbožňuju a každou GP mu držím palce... Autorovi dávám jedničku s hvězdičkou :-)

Spáč

(Alonsinka, 30. 4. 2007 16:37)

Nevěděla jsem, že je Kimster takový spáč, i když to vysvětluje některé fotky:-)